TMOV20RP750EX2855
TMOV20RP750EX2855
Part Number
TMOV20RP750EX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
THERM PROTECT VARISTOR 20MM
Data sheet
TMOV20RP750EX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
TMOV20RP750EX2855
Comments
    TMOV20RP750EX2855 Specifications
    SeriesTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy480J
    FeaturesThermally Protected
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts750 V
    Maximum DC Volts970 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.32 kV
    Varistor Voltage (Min)1.08 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.2 kV
    Capacitance @ Frequency175 pF @ 1 MHz