TMOV20RP750ML1B7
TMOV20RP750ML1B7
Part Number
TMOV20RP750ML1B7
Description
VARISTOR 1.2KV 10KA DISC 20MM
Data sheet
TMOV20RP750ML1B7.pdf
Delivery Services
TMOV20RP750ML1B7
Comments
    TMOV20RP750ML1B7 Specifications
    SeriesiTMOV®
    RoHSRoHS
    Energy480J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts750 V
    Maximum DC Volts970 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.32 kV
    Varistor Voltage (Min)1.08 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.2 kV
    Capacitance @ Frequency175 pF @ 1 MHz