TMOV34S131MP
TMOV34S131MP
Part Number
TMOV34S131MP
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 205V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
TMOV34S131MP.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
TMOV34S131MP
Comments
    TMOV34S131MP Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy310J
    FeaturesThermally Protected
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts175 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency10000 pF @ 1 MHz