TMOV34S141MP
TMOV34S141MP
Part Number
TMOV34S141MP
Description
VARISTOR 220V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
TMOV34S141MP.pdf
Delivery Services
TMOV34S141MP
Comments
    TMOV34S141MP Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy340J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts188 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency9000 pF @ 1 MHz