TMOV34S251EP
TMOV34S251EP
Part Number
TMOV34S251EP
Description
VARISTOR 390V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
TMOV34S251EP.pdf
Delivery Services
TMOV34S251EP
Comments
    TMOV34S251EP Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy490J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency5000 pF @ 1 MHz