TMOV34S251MPX2696
TMOV34S251MPX2696
Part Number
TMOV34S251MPX2696
Description
VARISTOR 390V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
TMOV34S251MPX2696.pdf
Delivery Services
TMOV34S251MPX2696
Comments
    TMOV34S251MPX2696 Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy490J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency5000 pF @ 1 MHz