TMOV34S331MP
TMOV34S331MP
Part Number
TMOV34S331MP
Description
VARISTOR 528.5V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
TMOV34S331MP.pdf
Delivery Services
TMOV34S331MP
Comments
    TMOV34S331MP Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy650J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts330 V
    Maximum DC Volts435 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)581 V
    Varistor Voltage (Min)476 V
    Varistor Voltage (Typ)528.5 V
    Capacitance @ Frequency3700 pF @ 1 MHz