TMOV34S661MPX2696
TMOV34S661MPX2696
Part Number
TMOV34S661MPX2696
Description
VARISTOR 1.05KV 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
TMOV34S661MPX2696.pdf
Delivery Services
TMOV34S661MPX2696
Comments
    TMOV34S661MPX2696 Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy1030J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts660 V
    Maximum DC Volts850 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.155 kV
    Varistor Voltage (Min)945 V
    Varistor Voltage (Typ)1.05 kV
    Capacitance @ Frequency2000 pF @ 1 MHz