TMOV34S681MPX2696
TMOV34S681MPX2696
Part Number
TMOV34S681MPX2696
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.0875KV 40KA SQU 34MM
Data sheet
TMOV34S681MPX2696.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
TMOV34S681MPX2696
Comments
    TMOV34S681MPX2696 Specifications
    SeriesTMOV® 34S
    RoHSRoHS
    Energy1100J
    FeaturesThermally Protected
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts680 V
    Maximum DC Volts890 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.195 kV
    Varistor Voltage (Min)980 V
    Varistor Voltage (Typ)1.0875 kV
    Capacitance @ Frequency2000 pF @ 1 MHz