TPI 100-136A-J
TPI 100-136A-J
Part Number
TPI 100-136A-J
Manufactures
Traco Power
Description
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Data sheet
TPI 100-136A-J.pdf
Category
AC DC Converters
Delivery Services
TPI 100-136A-J
Comments
    TPI 100-136A-J Specifications
    SeriesTPI 100A (100W)
    RoHSRoHS
    TypeOpen Frame
    FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
    Efficiency91%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial)
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)100W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Voltage - Input85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.16" H (76.2mm x 50.8mm x 29.5mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 136V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation3 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 80°C (With Derating)
    Current - Output (Max)2.78A