TPP 100-136A-J
TPP 100-136A-J
Part Number
TPP 100-136A-J
Description
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Data sheet
TPP 100-136A-J.pdf
Category
AC DC Converters
Delivery Services
TPP 100-136A-J
Comments
    TPP 100-136A-J Specifications
    SeriesTPP 100A-J (100W)
    RoHSRoHS
    TypeOpen Frame
    FeaturesAdjustable Output, Universal Input
    Efficiency91%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)100W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Voltage - Input85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.16" H (76.2mm x 50.8mm x 29.5mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 136V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation4 kV
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C (With Derating)
    Current - Output (Max)2.78A