TPP 150-148A-J
TPP 150-148A-J
Part Number
TPP 150-148A-J
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Data sheet
TPP 150-148A-J.pdf
Category
AC DC Converters
Delivery Services
TPP 150-148A-J
Comments
    TPP 150-148A-J Specifications
    SeriesTPP 150A-J (150W)
    RoHSRoHS
    TypeOpen Frame
    FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
    Efficiency92%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)150W
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number-
    Voltage - Input85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.16" H (101.6mm x 50.8mm x 29.5mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 148V
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation4 kV
    Operating Temperature-25°C ~ 80°C (With Derating)
    Current - Output (Max)3.13A