TPP 180-115A-M
TPP 180-115A-M
Part Number
TPP 180-115A-M
Manufactures
Traco Power
Description
180 WATT MEDICAL AC/DC,4000 VAC
Data sheet
TPP 180-115A-M.pdf
Category
AC DC Converters
Delivery Services
TPP 180-115A-M
Comments
    TPP 180-115A-M Specifications
    SeriesTPP 180A-M (180W)
    RoHSRoHS
    TypeOpen Frame
    FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
    Efficiency92%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)150W (180W Forced Air)
    Approval AgencyCB, CE, cURus, EAC, UKCA
    Standard Number60601-1; 62368-1
    Voltage - Input85 ~ 264 VAC, 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.24" H (76.2mm x 50.8mm x 31.5mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 115V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation4 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Current - Output (Max)12A