TPP 450-148A-M
TPP 450-148A-M
Part Number
TPP 450-148A-M
Manufactures
Traco Power
Description
AC/DC CONVERTER 48V 319W
Data sheet
TPP 450-148A-M.pdf
Category
AC DC Converters
Delivery Services
TPP 450-148A-M
Comments
    TPP 450-148A-M Specifications
    SeriesTPP 450A (450W)
    RoHSRoHS
    TypeOpen Frame
    FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Remote On/Off, Universal Input
    Efficiency94%
    Part StatusActive
    ApplicationsITE (Commercial), Medical
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)319W (450W Forced Air)
    Approval AgencyCB, CE, cURus
    Standard Number60601-1; 62368-1
    Voltage - Input85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
    Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.1mm)
    Number of Outputs1
    Voltage - Output 148V
    Voltage - Output 2-
    Voltage - Output 3-
    Voltage - Output 4-
    Voltage - Isolation4 kV
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
    Current - Output (Max)6.65A