TPS71926-15DRVR
TPS71926-15DRVR
Part Number
TPS71926-15DRVR
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 2.6V/1.5V 200MA 6WSON
Data sheet
TPS71926-15DRVR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
TPS71926-15DRVR
Comments
    TPS71926-15DRVR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)250 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)160 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.6V, 1.5V