TR600-150F-EX
TR600-150F-EX
Part Number
TR600-150F-EX
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Data sheet
TR600-150F-EX.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
TR600-150F-EX
Comments
    TR600-150F-EX Specifications
    SeriesPolySwitch®, TR600
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V (600V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
    Current - Trip (It)300 mA
    Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)150 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)22 Ohms