TRF250-120-2
TRF250-120-2
Part Number
TRF250-120-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Data sheet
TRF250-120-2.pdf
Delivery Services
TRF250-120-2
Comments
    TRF250-120-2 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip2.5 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V (250V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)240 mA
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)16 Ohms