TRF250-120US
TRF250-120US
Part Number
TRF250-120US
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Data sheet
TRF250-120US.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
TRF250-120US
Comments
    TRF250-120US Specifications
    SeriesPolySwitch®, TRF250
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip2 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V (250V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)240 mA
    Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)16 Ohms