TRF250-180-2
TRF250-180-2
Part Number
TRF250-180-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 100V 180MA RADIAL
Data sheet
TRF250-180-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
TRF250-180-2
Comments
    TRF250-180-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, TRF250
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Time to Trip2 s
    Current - Max10 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max100V (250V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.354" Dia x 0.150" T (9.00mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)650 mA
    Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)180 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)800 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)4 Ohms