TRF600-150-B-0.5
TRF600-150-B-0.5
Part Number
TRF600-150-B-0.5
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Data sheet
TRF600-150-B-0.5.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
TRF600-150-B-0.5
Comments
    TRF600-150-B-0.5 Specifications
    SeriesPolySwitch®, TRF600
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V (600V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)300 mA
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)150 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)6 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)17 Ohms