TRF600-160-2
TRF600-160-2
Part Number
TRF600-160-2
Description
PTC RESET FUSE 250V 160MA RADIAL
Data sheet
TRF600-160-2.pdf
Delivery Services
TRF600-160-2
Comments
    TRF600-160-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, TRF600
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Time to Trip18 s
    Current - Max60 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V (600V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
    Current - Trip (It)320 mA
    Height - Seated (Max)0.496" (12.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)160 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)4 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)18 Ohms