TRF600-250
TRF600-250
Part Number
TRF600-250
Description
PTC RESET FUSE 250V 250MA RADIAL
Data sheet
TRF600-250.pdf
Delivery Services
TRF600-250
Comments
    TRF600-250 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Time to Trip1 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V (600V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.591" L x 0.181" W (15.00mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)850 mA
    Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)4.3 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)250 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)7 Ohms