TS600-400F-2
TS600-400F-2
Part Number
TS600-400F-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 400MA 2SMD
Data sheet
TS600-400F-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
TS600-400F-2
Comments
    TS600-400F-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, TS600
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip14 s
    Current - Max60 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V (600V Int)
    Package / Case2-SMD
    Thickness (Max)0.484" (12.30mm)
    Size / Dimension0.742" L x 0.305" W (18.85mm x 7.75mm)
    Current - Trip (It)1 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)400 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)500 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)2 Ohms