TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
Part Number
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
TERMINAL STRIP RIGHT ANGLE
Data sheet
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF
Comments
    TSHC-104-D-16-040-SD-T-LF Specifications
    SeriesTSHC-1-SD
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialBrass
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.291" (7.40mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.299" (7.60mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.630" (16.00mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.040" (1.02mm)