TSHC-105-D-06-240-GT-LF
TSHC-105-D-06-240-GT-LF
Part Number
TSHC-105-D-06-240-GT-LF
Description
.100 Header
Data sheet
TSHC-105-D-06-240-GT-LF.pdf
Delivery Services
TSHC-105-D-06-240-GT-LF
Comments
    TSHC-105-D-06-240-GT-LF Specifications
    SeriesTSHC-1
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions10
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.240" (6.10mm)