TSHC-218-D-10-158-GT-LF
TSHC-218-D-10-158-GT-LF
Part Number
TSHC-218-D-10-158-GT-LF
Description
.079 Header
Data sheet
TSHC-218-D-10-158-GT-LF.pdf
Delivery Services
TSHC-218-D-10-158-GT-LF
Comments
    TSHC-218-D-10-158-GT-LF Specifications
    Series
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions36
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.358" (9.09mm)
    Current Rating (Amps)2A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.575" (14.61mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.158" (4.01mm)