TSHC-507-D-090-06-120-GT-LF
TSHC-507-D-090-06-120-GT-LF
Part Number
TSHC-507-D-090-06-120-GT-LF
Description
.050 x .050 Header
Data sheet
TSHC-507-D-090-06-120-GT-LF.pdf
Delivery Services
TSHC-507-D-090-06-120-GT-LF
Comments
    TSHC-507-D-090-06-120-GT-LF Specifications
    SeriesTSHC-5-D
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.118" (3.00mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions14
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.328" (8.33mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)