TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
Part Number
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER-HORIZONTAL
Data sheet
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF.pdf
Delivery Services
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
Comments
    TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF Specifications
    SeriesTSHSCM-1-H
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.118" (3.00mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.060" (1.52mm)