TSHSCM-803-D-06-020-T-LF
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF
Part Number
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER - CUSTOM
Data sheet
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF.pdf
Delivery Services
TSHSCM-803-D-06-020-T-LF
Comments
    TSHSCM-803-D-06-020-T-LF Specifications
    SeriesTSHSCM-8-V
    Features-
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.031" (0.80mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.039" (1.00mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.047" (1.20mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)500mA
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.020" (0.51mm)