TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF
Part Number
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
THICKER TERMINAL STRIP HEADER
Data sheet
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF
Comments
    TTSHSCM-703-S-020-02-F-V-LF Specifications
    SeriesTTSHSCM-V
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.039" (1.00mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.059" (1.50mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.020" (0.51mm)