ULTSHC-103-D-10-310-T-LF
ULTSHC-103-D-10-310-T-LF
Part Number
ULTSHC-103-D-10-310-T-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
.100 Header
Data sheet
ULTSHC-103-D-10-310-T-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
ULTSHC-103-D-10-310-T-LF
Comments
    ULTSHC-103-D-10-310-T-LF Specifications
    SeriesULTSHC-1
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.086" (2.18mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.456" (11.58mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.310" (7.87mm)