V10H35PL2B
V10H35PL2B
Part Number
V10H35PL2B
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 56V 1.5KA DISC 10MM
Data sheet
V10H35PL2B.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V10H35PL2B
Comments
    V10H35PL2B Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy20J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 10mm
    Current - Surge1.5 kA
    Maximum AC Volts35 V
    Maximum DC Volts45 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)61.6 V
    Varistor Voltage (Min)50.4 V
    Varistor Voltage (Typ)56 V