V112CA60
V112CA60
Part Number
V112CA60
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1.85KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V112CA60.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V112CA60
Comments
    V112CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy3800J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts1.1 kV
    Maximum DC Volts1.4 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)2.035 kV
    Varistor Voltage (Min)1.665 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.85 kV
    Capacitance @ Frequency2200 pF @ 1 MHz