V120CH8S
V120CH8S
Part Number
V120CH8S
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 120V 250A 2SMD NO LEAD
Data sheet
V120CH8S.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V120CH8S
Comments
    V120CH8S Specifications
    SeriesCH
    RoHSRoHS
    Energy2.0J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case2-SMD, No Lead
    Current - Surge250 A
    Maximum AC Volts75 V
    Maximum DC Volts102 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)132 V
    Varistor Voltage (Min)108 V
    Varistor Voltage (Typ)120 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz