V120ZT20PX2855
V120ZT20PX2855
Part Number
V120ZT20PX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V120ZT20PX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V120ZT20PX2855
Comments
    V120ZT20PX2855 Specifications
    SeriesZT
    RoHSRoHS
    Energy33J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts75 V
    Maximum DC Volts102 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)132 V
    Varistor Voltage (Min)108 V
    Varistor Voltage (Typ)120 V
    Capacitance @ Frequency5000 pF @ 1 MHz