V130LA20CPX2855
V130LA20CPX2855
Part Number
V130LA20CPX2855
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 205V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V130LA20CPX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V130LA20CPX2855
Comments
    V130LA20CPX2855 Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy200J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency7000 pF @ 1 MHz