V130LU20BPX2855
V130LU20BPX2855
Part Number
V130LU20BPX2855
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V130LU20BPX2855.pdf
Delivery Services
V130LU20BPX2855
Comments
    V130LU20BPX2855 Specifications
    SeriesLU
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts175 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)220 V
    Varistor Voltage (Min)190 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency1900 pF @ 1 MHz