V131HG34
V131HG34
Part Number
V131HG34
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 205V 40KA SQUARE 34MM
Data sheet
V131HG34.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V131HG34
Comments
    V131HG34 Specifications
    SeriesHG34
    RoHSRoHS
    Energy270J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeBolt Mount
    Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
    Current - Surge40 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts175 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency10000 pF @ 1 MHz