V140LA20CPX340
V140LA20CPX340
Part Number
V140LA20CPX340
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 214V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V140LA20CPX340.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V140LA20CPX340
Comments
    V140LA20CPX340 Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy210J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)230 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)214 V
    Capacitance @ Frequency7000 pF @ 1 MHz