V140LU20APX2855
V140LU20APX2855
Part Number
V140LU20APX2855
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V140LU20APX2855.pdf
Delivery Services
V140LU20APX2855
Comments
    V140LU20APX2855 Specifications
    SeriesLU
    RoHSRoHS
    Energy75J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency1750 pF @ 1 MHz