V142CA60
V142CA60
Part Number
V142CA60
Description
VARISTOR 2.3KV 70KA DISC 60MM
Data sheet
V142CA60.pdf
Delivery Services
V142CA60
Comments
    V142CA60 Specifications
    SeriesCA
    RoHSRoHS
    Energy5000J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDisc 60mm
    Current - Surge70 kA
    Maximum AC Volts1.4 kV
    Maximum DC Volts1.75 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)2.53 kV
    Varistor Voltage (Min)2.07 kV
    Varistor Voltage (Typ)2.3 kV
    Capacitance @ Frequency1800 pF @ 1 MHz