V14H230P
V14H230P
Part Number
V14H230P
Description
VARISTOR 360V 6.5KA DISC 14MM
Data sheet
V14H230P.pdf
Delivery Services
V14H230P
Comments
    V14H230P Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy105J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency550 pF @ 1 MHz