V14H420AUTO
V14H420AUTO
Part Number
V14H420AUTO
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
RADIAL VARISTOR 14MM ROHS/LEAD F
Data sheet
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V14H420AUTO
Comments
    V14H420AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy-
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz