V14H420P
V14H420P
Part Number
V14H420P
Description
VARISTOR 680V 6.5KA DISC 14MM
Data sheet
V14H420P.pdf
Delivery Services
V14H420P
Comments
    V14H420P Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy185J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency300 pF @ 1 MHz