V14H440AUTO
V14H440AUTO
Part Number
V14H440AUTO
Description
RADIAL VARISTOR 14MM ROHS/LEAD F
Delivery Services
V14H440AUTO
Comments
    V14H440AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts440 V
    Maximum DC Volts585 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)786.5 V
    Varistor Voltage (Min)643.5 V
    Varistor Voltage (Typ)715 V
    Capacitance @ Frequency260 pF @ 1 MHz