V14H550PL2B
V14H550PL2B
Part Number
V14H550PL2B
Description
VARISTOR 910V 6.5KA DISC 14MM
Data sheet
V14H550PL2B.pdf
Delivery Services
V14H550PL2B
Comments
    V14H550PL2B Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy210J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts550 V
    Maximum DC Volts745 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.001 kV
    Varistor Voltage (Min)819 V
    Varistor Voltage (Typ)910 V
    Capacitance @ Frequency180 pF @ 1 MHz