V14MLA0805LWH.pdf
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Current - Surge | 40 A |
| Maximum AC Volts | 10 V |
| Maximum DC Volts | 14 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 20.3 V |
| Varistor Voltage (Min) | 15.9 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 18.1 V |
| Capacitance @ Frequency | 320 pF @ 1 MHz |