V14P150PX2855
V14P150PX2855
Part Number
V14P150PX2855
Description
VARISTOR 240V 6KA DISC 14MM
Data sheet
V14P150PX2855.pdf
Delivery Services
V14P150PX2855
Comments
    V14P150PX2855 Specifications
    SeriesUltraMOV™
    RoHSRoHS
    Energy60J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts150 V
    Maximum DC Volts200 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)264 V
    Varistor Voltage (Min)216 V
    Varistor Voltage (Typ)240 V
    Capacitance @ Frequency800 pF @ 1 MHz