V14P20AUTO
V14P20AUTO
Part Number
V14P20AUTO
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 33V 3KA DISC 14MM
Data sheet
V14P20AUTO.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V14P20AUTO
Comments
    V14P20AUTO Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q200, AUMOV™
    RoHSRoHS
    Energy20J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge3 kA
    Maximum AC Volts20 V
    Maximum DC Volts26 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)36.3 V
    Varistor Voltage (Min)29.7 V
    Varistor Voltage (Typ)33 V