V14P250PL2T
V14P250PL2T
Part Number
V14P250PL2T
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM
Data sheet
V14P250PL2T.pdf
Delivery Services
V14P250PL2T
Comments
    V14P250PL2T Specifications
    SeriesUltraMOV™
    RoHSRoHS
    Energy100J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts320 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency500 pF @ 1 MHz